Co zkontrolovat před koupí nemovitosti?
Před koupí nemovitosti, nejlépe ještě před složením rezervačního poplatku, byste měli nemovitost osobně navštívit, posoudit technický stav, zkontrolovat vlastnictví prodávajících a kupní, případně i rezervační smlouvu.
Pokud si nebudete jistí, zda dokážete technický stav nebo smlouvy posoudit sami, doporučujeme využít odborníky. Sice zaplatíte poplatek, ale vzhledem k ceně nemovitostí je to pořád malá částka. Některé z těchto služeb zařídí nebo zprostředkují realitní makléři, proto může být výhodné řešit nákup nemovitosti přes ně.
Osobní prohlídka
Cílem je posoudit, zda nemovitost odpovídá vašim představám a zda nemá vady, o kterých se inzerát nezmiňoval. Hodí se vzít s sebou další osobu.
S kontrolou při osobní prohlídce vám může pomoci seznam věcí, které zkontrolovat a na které se zeptat.
Posouzení technického stavu nemovitosti
Pokud nemáte zkušenosti s posouzením technického stavu nemovitosti, doporučujeme s sebou na prohlídku vzít odborníka. Nejlepší je mít spolehlivou a zkušenou osobu ve svém okolí, ale když nikoho takového neznáte, může vám asistenci zprostředkovat realitní makléř, případně můžete využít placenou službu.
Placené služby technické kontroly nemovitosti stojí obvykle v rozmezí 5 až 15 tisíc korun, v závislosti na rozsahu kontroly a velikosti bytu nebo domu.
Vybrané weby nabízející kontrolu technického stavu nemovitosti:
Co lze zkontrolovat online
Kromě samotného stavu nemovitosti si můžete využít:
Katastr nemovitostí
Nahlížení do katastru nemovitostí je online a zdarma na webu katastrálního úřadu zde. Vyhledávat můžete parcelu, stavbu nebo jednotku. V případě, že chcete koupit byt, vyplatí se prozkoumat i vlastnictví budovy a pozemku.
Prověřte především:
- Je prodávající vlastníkem nemovitosti? Není nemovitost např. v podílovém vlastnictví, o kterém byste nevěděli? Více o druzích vlastnictví nemovitostí.
- Je vlastnické právo ve společném jmění manželů (SJM)? Pokud ano, budou muset s prodejem souhlasit oba.
- V případě bytu, je jednotka označena jako byt, a ne jako nebytový prostor?
- Není nemovitost chráněna, např. pokud by byla v památkové zóně?
- Není omezeno vlastnické právo? Typicky se jedná o zástavní právo kvůli hypotéce, může jít ale také o exekuci.
Mapa záplavových oblastí
Např. na webu Výzkumného ústavu vodohospodářského (zde) si můžete ověřit, zda je pozemek v některé ze záplavových zón.
Registry dlužníků a exekucí
V případě pochybností o prodávajících je možné nahlédnout také do registrů dlužníků, případně exekucí. Obvykle jde o placené služby. Ovšem i v případě, že prodávající mají nějaký dluh, nutně neznamená, že by koupě neměla proběhnout. Jen buďte obezřetní, jestli nemovitost není zatížená zástavním právem apod.
Společenství vlastníků a družstvo
Pokud kupujete byt do osobního nebo družstevního vlastnictví, vyplatí se prověřit i společenství vlastníků (SVJ), resp. družstvo.
Zaměřte se na:
- Nemá SVJ nebo družstvo dluhy?
- Jaký je stav fondu oprav a kolik se přispívá?
- Jsou plánovány nebo budou nutné větší rekonstrukce domu (střecha, výtah apod.)?
- Nejsou ve stanovách SVJ nebo družstva pravidla, která by vás omezovala (např. noční klid apod.)?